Aktualności

Przypominamy "czad to cichy zabójca"

Data publikacji 07.02.2018

W okresie zimowym często zdarzają się pożary, wybuchy oraz zatrucia spowodowane wydzielaniem się niebezpiecznego tlenku zwanym potocznie czadem. Tlenek węgla jest bardzo niebezpieczny dla człowieka, na skutek działania czadu w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniu narządy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie, czyli układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy.

Główne przyczyny zatrucia tlenkiem węgla to:

  • niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi,
  • niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Pamiętajmy !

Nie wolno zaklejać kratek wentylacyjnych, może to prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

Tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka, blokuje dostęp tlenu do organizmu, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć przez uduszenie. Dlatego w trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń.

Co zrobić gdy dojdzie do zatrucia?

  • zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza
  • wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce
  • wezwać służby ratownicze
  • jak najszybciej podać tlen
  • jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie oraz masaż serca

Przypominamy gdy opuszczasz mieszkanie:

sprawdź czy zostały wyłączone wszystkie odbiorniki prądu i gazu, przed opuszczeniem domu na dłuższy czas odłącz zasilanie prądu elektrycznego oraz zakręć zawory wody i gazu, u sąsiadów pozostaw informację, gdzie będziesz przebywać.

Powrót na górę strony